({0}) shopping_cart
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN BÜYÜMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ.

Ocak 02, 2019

OCAK 2019 - Würth Grubu’nun bir parçası olan LIQUI MOLY ilk yılında yeni bir rekor ciroya imza attı. Almanya’nın en iyi motor yağı markası 544 milyon euro ciro kaydetti. Bu rakamın önceki yılla kıyaslandığında sadece yüzde ikilik bir fark olduğunu belirten LIQUI MOLY CEO'su Ernst Prost, “Uluslararası ticaret anlaşmazlıkları, sıcak yaz ve artan maliyetler, özellikle de çarpıcı biçimde artan ham petrol fiyatlarının tümü, kazanç artışımızın önemli ölçüde yavaşlamasına neden oldu” dedi.

LIQUI MOLY, önceki yılların yüksek büyüme oranları dikkate alındığında 2018’de çok daha ılımlı bir büyüme sağladı. Ekim ayı, 60 yılı aşkın bir tarihteki en başarılı ay oldu ve yaklaşık 54 milyon euro ciro ve yüzde 34 büyüme sağlandı. Bir dizi faktör, tüm yıl boyunca benzer şekilde yüksek bir büyüme oranının oluşmasını engelledi. Son küresel ticaret anlaşmazlıklarının LIQUI MOLY üzerinde de etkisi oldu. Mesela Çin ile ticaret üçte bir oranında azaldı. Şirket için önemli bir ihracat pazarı olan Rusya ile ticaret, son iki yılda rubledeki önemli devalüasyon nedeniyle hızla düştü. İhracat Müdürü Salvatore Coniglio, "Bu tür değişikliklerin güçlü etkisi olabilir" diye konuştu. "Toplamda 150 ülkede aktif olmasaydık Çin ve Rusya'daki bu aksilikler daha büyük bir etkiye sahip olurdu. Bazı ülkelerde cirodaki azalmayı, diğerlerinde yeni pazarlar açarak telafi edebiliriz.”

MEVCUT KOŞULLARDA BÜYÜK BAŞARI

İhracat performansındaki düşüşler, rekabetçi Alman pazarındaki kırılgan büyümeyi engelleyecek hiçbir etki yaratmadı. CEO Günter Hiermaier, "Mevcut koşullarda, Almanya ve Avusturya'da yüzde iki büyüme büyük bir başarı," tespitinde bulundu. ‘’Sonuçta, rakiplerin sayısı arttı, ancak paylaşılacak pasta hala aynı boyutta. satış gücüne güvenmeye devam ediyoruz. ”

YENİ KOŞULLARA UYUM SAĞLAMAK ZORUNDASIN

Bu noktada Ernst Prost şunları söyledi: ‘’Aynı zamanda ciro artışı da azalırken şirketin maliyetleri de çarpıcı bir şekilde arttı. Ek stok kontrol stratejilerine, yeni yazılımlara ve yaklaşık on bir milyon euroluk ek bir tank depolama tesisine yapılan yatırımın yanı sıra artan hammadde fiyatları, yaklaşık altı milyon euroluk ek maliyetler eklendi. Havanın da etkisi oldu. Yaz boyunca yüksek sıcaklıkların uzun sürmesi, Ren'in kullanımını sınırladı ve zaman zaman hammaddelerin ve mamul malların nakliye maliyetlerini arttıran bu durumun önemsiz olmasını sağladı. Genel olarak, navlun ve lojistik maliyetlerimiz 1,2 milyon euro artmıştır. Sonuç olarak; daha yüksek maliyetler, planlanan cirodan daha düşük performansa neden oldu. Hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da yeni koşullara uyum sağlamak zorundasın, aksi halde tükenirsin. İki yıl da aynı değil.’’

ABD’NİN EN İYİSİ

Pazarlama Direktörü Peter Baumann ise şöyle konuştu: ‘’Pazarlama ve araştırma ve geliştirme harcamaları da planlı  bir şekilde arttı. 2017'de LIQUI MOLY, marka bilinirliğine 19,8 milyon euro, 2018'de ise neredeyse bir milyon daha yatırım yaptı. En büyük darbe kuşkusuz Chicago Bulls ile yapılan sözleşme sözleşme. Basketbol takımı en iyi bilinen küresel spor markalarından biridir. 175 milyon hayranı var.  ABD’deki başka hiçbir profesyonel ekip bunu başaramaz.”

Ulusal ve uluslararası düzeyde, "Made in Germany" ile ilişkilendirilen kalite, LIQUI MOLY için muazzam bir çekim gücüne sahiptir. Bu güç, sürekli olarak yüksek kalite araştırma ve geliştirme gerektiriyor, bu alandaki harcama neredeyse 6 milyon euroya yükseldi. “Modern yağlayıcılar son derece karmaşık çözümlerdir. Oyunun başında kalmak istiyorsanız, geliştirme ve kalite testi için en son teknolojiye ihtiyacınız var” diye açıklıyor bu alandan ve uygulama teknolojisinden sorumlu David Kaiser.

Ernst Prost’a göre maliyetlerin artmasına neden olan bir diğer rakam LIQUI MOLY çalışanlarının sayısı. Proust, ‘’2018'de 24 iş yaratılmıştır. Ulm, Saarlouis ve uluslararası iştiraklerinde toplam 848 kişi çalışmaktadır. Bu parayı harcadığımız için çok mutluyuz, her zaman iş yapmaktan zevk duyuyoruz. Yeni Madencilik, Kimya ve Enerji Birliği'nden yeni bir ücret anlaşması için ek bir milyon euro ödediğimiz için mutluyuz. LIQUI MOLY ailesindeki insanlara fayda sağlıyor," dedi.