PRATİK YAĞLAYICILAR İÇİN BÜYÜK TEST

October 25, 2023

İster arabada, ister atölyede ister evde olsun, çok fonksiyonlu yağlar universal yardımcı araç olarak çok popülerdir. Kapı kilidi sıkıştığında, arızalı egzoz borusunda vidalar sıkıştığında, ev kapısı gıcırdıyorsa, çim biçme makinesi çalışmak istemiyorsa, bisiklet zincirinin acilen yağlanması gerekiyorsa - görevler ne kadar farklı olursa olsun, universal yağlar her durumda çözümü sağlıyor. Peki bu yağlar gerçekten ne işe yarar?

 

Almanya'nın en büyük otomobil dergisinin test uzmanları, on iki çok fonksiyonlu sprey yağı talimat, güvenlik, uygulama, etki ve malzeme uyumluluğu kategorilerinde test etti. Sonuç hayal kırıklığı yarattı. On iki çok amaçlı yağdan sadece ikisi etikette belirtilen sözleri yerine getiriyor.

 

 

 

 

LIQUI MOLY LM 40 çok fonksiyonlu sprey test ve fiyat/performans kazananı

LIQUI MOLY'nin LM 40 çok fonksiyonlu spreyi "iyi" puanıyla testin fiyat/performans kazananı. LM 40 çok fonksiyonlu sprey, testte iyi bir çok fonksiyonlu yağın sağlayacağı tüm kriterleri karşılayan gerçek bir çok yönlü üründür: Son derece nüfuz etme yeteneğine sahip, suyu mükemmel bir şekilde iter, malzemeyi korur ve ayrıca pasa karşı iyi bir koruma sağlar. Yağlanabilirlik de tüm istekleri yerine getiriyor, aşınma koruması çok iyi. Üstelik 200 ml'lik kutu için Almanya'da altı Euro'nun altında bir fiyat-performans oranıyla.

Sonuç tablosunda ikinci ve üçüncü sırada aynı şekilde "iyi" olarak değerlendirilen ürünler S 100, Dr. Wack ve Würth'ün çok amaçlı yağı yer alıyor. Aynı şekilde çok yönlü bir ürün olan S 100, aşınma ve korozyon koruması, yağlama etkisi, su itme ve kusursuz malzeme uyumluluğu konularında iyi sonuçlar elde etti. Würth'un çok amaçlı yağı da yağlanabilirlik konusunda hiçbir isteği karşılıksız bırakmıyor, ancak aşınma ve paslanmaya karşı korumada zayıflıyor.

İyi yağlanabilirlik, ancak zayıf aşınma koruması

Sonraki sıralarda, hiçbiri çok işlevli olmayan dokuz ürün yer alıyor. Genel olarak "tatmin edici" olarak değerlendirilen yağlar: Weicon W 44 T çok fonksiyonlu sprey (iyi yağlama özelliği, ancak zayıf aşınma koruması), Mannol 9899 M-40 Lubricant (iyi yağlama özelliği, aşınmaya karşı neredeyse hiç koruma sağlamaz), Sonax SX 90 plus çok fonksiyonel (iyi yağlama etkisi, bunun dışında orta performans), WD-40 çok fonksiyonlu yağ (yağlama etkisi ve aşınma koruması konusunda hayal kırıklığı yarattı), Ballistol üniversal yağ (iyi yağlama etkisi, ancak kontak spreyi olarak kullanılamaz) ve Nigrin Performance çok fonksiyonlu yağ (orta yağlama etkisi, pas ve aşınma koruması yoktur).

Son üç sırada "yeterli" puan alan Petec çok fonksiyonlu sprey MF 500 (yağlama etkisinde kabul edilebilir, pas ve aşınma korumasında en kötü performans), Caramba Super Plus Premium çok fonksiyonlu yağ (korozyon korumasında iyi, yağlama etkisinde ve aşınma korumasında yetersiz). Testin son ışık Bauhaus çok işlevli yağ BH-40'dır (kontak spreyi olarak uygundur, zayıf yağlama etkisi, aşınmaya ve pasa karşı çok az koruma sağlar).

Test yöntemi:

Uzmanlar, uzman bir laboratuvarda tüm çok işlevli yağları talimat, güvenlik, uygulama, etki ve malzeme uyumluluğu özellikleri açısından test ettiler. Aşınma koruması önemli bir konudur. Burada bir titreşim sürtünme aşınması kontrol cihazı kullanılır. Kısaca SRV olarak adlandırılan tribometre, sürtünme ve aşınmanın yüksek hassasiyetle ölçülmesini sağlar. Sürtünme katsayısı ne kadar düşükse ve aşınmış yüzey ne kadar azsa, yağ aşınmaya karşı o kadar iyi korur. Diğer bir test noktası yağlama etkisidir. Yağların yağlanabilirliği Brugger testi ile belirlenir. Paslanmaya karşı koruma, sacların paslanmaz yüzeyin büyüklüğüne ve korozyon hasarının derecesine göre değerlendirildiği tuz püskürtme testi ile test edilir. Diğer önemli test noktaları yağların nüfuz etme kabiliyeti ve suyu itme özelliğidir. Son test kriteri malzeme uyumluluğudur. Boya uyumluluğu siyah boyalı test saclarında kontrol edilir. Polikarbonat uyumluluk testinde, test sonunda özel test plakaları gerilim çatlakları bakımından kontrol edilir ve değerlendirilir.

 

Auto Bild Dergisi Test Sonuçları

Yorumunuzu Bırakın