Yüksek yakıt fiyatları! Sürücüler nasıl tasarruf edebilir?

March 31, 2022

Tüm dünyada yükselen akaryakıt fiyatları, araç kullanıcılarını zorlamaya başladı. Fiyatları kendi kendimize değiştirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok, ancak bir arabanın işletme maliyetlerini düşürmenin birkaç basit yolu var. Yağ ve katkı maddesi uzmanı LIQUI MOLY'nin Araştırma ve Geliştirme Başkanı David Kaiser, “sorunun aslında sadece yakıt tüketimi değil – fark edilmeyen gizli giderler de var” diye açıklıyor.

 

Motor her çalıştığında, içinde enjektörlerede yapışan yanma artıkları oluşur. Bu, yakıtın ince püskürtme memelerinde artık çok ince bir şekilde püskürtülmediği anlamına gelir. Sonuç olarak, yanma artık eskisi kadar verimli değildir: yani daha düşük motor gücü ve daha yüksek yakıt tüketimi. David Kaiser, "Ayrıca, giderek daha fazla yanma kalıntısı oluşuyor, bu da sorunu daha da kötüleştiriyor" diyor. "Bu çok kademeli ve sinsi ilerleyen bir süreç, bu nedenle sürücü genellikle yakıt tüketiminin arttığını fark etmez." Araba ne kadar eskiyse, kilometre ne kadar yüksekse ve yakıt kalitesi ne kadar kötüyse sorun o kadar büyük olur.

LIQUI MOLY Enjeksiyon Temizleyici katkılar bu sorunla başa çıkıyor. Bu ürün, yakıt deposuna basitçe dökülen bir yakıt katkı maddesidir. Motor çalışırken, temizlik maddeleri benzinle birlikte enjektörlere ulaşarak zararlı tortuları yavaş yavaş giderir. David Kaiser, "Motor eski tüketim değerlerini ve eski gücünü geri kazanıyor", diyor, "ayrıca, temiz enjektörlerin arızalanma riski daha düşüktür. Enjektörler pahalı parçalar olduğu için bu önemli bir maliyet avantajıdır.” LIQUI MOLY, Süper Dizel Katkısı, benzinli araç enjektör temizleyici katkı arklı motorlarda benzer işleve sahip katkı maddelerine sahiptir.

Yakın zamanda  bir yağ değişimi yapılacaksa, işletme maliyetleri daha da düşürülebilir. LIQUI MOLY Engine Flush Plus, yağ değişiminden hemen önce eski yağa eklenir. Temizlik maddeleri, yağlama kanallarındaki tortuları/ kiri çözer ve bunlar daha sonra eski yağ ile birlikte boşaltılır. Yeni motor yağı temiz bir motora girer ve ardından maksimum performansa ulaşabilir. David Kaiser, "Yağ kanallarındaki tortular motorun sızdırmazlığını engelleyerek daha yüksek düzeyde yakıt tüketmesine neden olur" diyor. "Bu durum motorun ve sistemdeki parçaların arıza riskini artırarak önlenebilecek  onarımlara neden oluyorlar."

Doğru motor yağını seçmek söz konusu olduğunda, yanlış hesaplar çok pahalıya mal olabilir. David Kaiser: “Günümüzde motor yağı, motorla hassas bir şekilde çalışması gereken sıvı bir bileşen gibidir. Yanlış yağı koymak, yanlış yedek parçayı takmak gibidir. Sonuçları, artan aşınma ve yağlama sistemlerinde tortulardan son egzoz gazı çıkışına kadar tüm sistemde sorunlara ve hatta büyük motor hasarına kadar uzanır.” Bu nedenle, doğru ve yüksek kaliteli motor yağına biraz daha para harcamak iyi bir yatırımdır. www.liquimolyturkey.com adresindeki yağ kılavuzu, aracınız için tam olarak hangi yağların doğru olduğunu söyler, tek yapmanız gereken aracınızı doğru seçmek!

 

Yağ değişiminden sonra, yeni motor yağına bir kutu LIQUI MOLY Cera Tec eklenebilir. Bu, motoru hem kimyasal hem de fiziksel olarak koruyan bir aşınma önleyici katkı maddesidir. Cera Tec bunu motordaki sürtünmeyi azaltarak başarır. Daha az sürtünme, aynı zamanda daha az yakıt tüketimi anlamına gelir. David Kaiser, "Ancak daha önemli olan, daha az aşınma, aynı zamanda onarımların azalması ve motorun daha uzun süre sağlıklı kalması anlamına gelmesidir" diyor.

Bu ipuçlarıyla yakıt maliyetleri en azından bir miktar düşürülebilir. Ancak çok daha büyük tasarruf etkisi başka yerde, diyor David Kaiser: "Asıl tasarruf, önlenen onarım maliyetleri ve daha uzun bir araç ömrü ile sağlanıyor."

 

Yorumunuzu Bırakın